Visoka škola strukovnih studija MPK u međunarodnom programu Eko-škole stiče status prve visokoškolske ustanove u Srbiji i regionu

Laskavi status prve visokoškolske ustanove u međunarodnom programu Eko-škole u našoj zemlji stiče Visoka škola strukovnih studija za menadžment i poslovne komunikacije Sremski Karlovci 22. decembra 2015. godine. Škola će biti domaćin ekoškolskim koordinatorima koji su nosioci međunarodnog programa Eko-škole u Srbiji. Na godišnjem sastanku biće upriličena i svečana dodela Zelenih zastava i eko-sertifikata izabranim školama.

Prve tri Eko-škole u Srbiji koje su stekle status 2013. godine, stekle su pravo i uslove za obnovu statusa školske 2015/2016. godine. Dvanaest vaspitno-obrazovnih ustanova je u 2014. godini steklo status i međunarodno priznanje, a prema oceni Nacionalnog žirija 2015. godine, u skladu sa utvrđenim međunarodnim pravilima, pet Eko-škola je ispunilo uslove da se pridruži velikoj familiji.

Okupljanje pod zelenim zastavama programa ima za cilj razmenu znanja i iskustva o zaštiti životne sredine među prosvetnim radnicima. Stoga će biti organizovana i prigodna predavanja vrsnih predavača.

Visoka škola poziva sve zainteresovane, a posebno predstavnike škola, lokalnih zajednica i medije da svojim angažovanjem prošire svest o odgovornom postupanju prema životnoj sredini i održivom razvoju.

Institucionalnu podršku u sprovođenju ovog međunarodnog programa dali su Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstvo zdravlja i Centar za promociju nauke. Program podržava i kompanija Tetra Pak Production, kroz projekat Eko-paket.

O programu Eko-škole u Srbiji – Intelektualni vlasnik programa Eko-škole je FEE (Foundation for Environmental Education) sa sedištem u Kopenhagenu. Jedini ovlašćeni predstavnik u Srbiji (Nacionalni operater) programa je strukovno udruženje „Ambasadori održivog razvoja i životne sredine“. Vaspitno-obrazovne ustanove se dobrovoljno prijavljuju za učešće u programu i od njih se očekuje da obrazovanje o zaštiti životne sredine podignu na poseban nivo, prateći sedam programskih koraka. Program doprinosi širenju svesti i odgovornom postupanju prema životnoj sredini kroz podsticanje inicijative i učešća učenika, povezivanje nastavnog plana sa temama iz oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja i uključivanje medija i lokalne zajednice u saradnju sa školama. Sastavni deo programa u Srbiji je projekat Eko-paket.

Ambasadori održivog razvoja i životne sredine (www.ambassadors-env.com) je udruženje osnovano radi delovanja u opštem interesu unapređenja, popularizacije i promocije naučno-istraživackog rada, kao i u javnom interesu u oblastima održivog razvoja, zaštite životne sredine i obrazovanja,  i drugim oblastima realizacije ciljeva Udruženja, uključujući promociju kulturnih vrednosti, kroz istraživanja, savetodavstvo, ekspertske analize, inovacije, obrazovanje i promociju.

Kontakt i potvrda učešća medija:

Ivana Ikonić, PR Visoke škole strukovnih studija MPK Sremski Karlovci, Mitropolita Stratimirovića 110, Sremski Karlovci, ikonici.mpk@gmail.com, 063 7739797

Aleksandra Mladenović, Nacionalni koordinator međunarodnog programa Eko-škole, ecoschools@feeserbia.com, 063 1173797

Agenda

Vreme 22. 12. 2015.
10.30 –11.00 Registracija učesnika
11.00 –11.30 Otvaranje skupa – pozdravne reči domaćina prof. dr Miladin Kalinić, AORZS Aleksandra Mladenović i Aleksandra Filipović pomoćnica sekretara za visoko obrazovanje, Pokrajinski sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj
11.30 – 11.50 Tetra Pak – društvena odgovornost i program Eko škole u regionu (Slovenija, Hrvatska, Srbija, Makedonija)
11.50 –12.10 Projekat Eko-paket, dosadašnji rezultati i najava konkursa u školskoj 2015/2016. godini – Milena Tabašević
12.10 –12.30 Svečanost dodele Zelenih zastava i zajedničko fotografisanje
12.30–13:30 Koktel
13.30–15.00 Predavanja